Pozytywnie, stabilnie, bezpiecznie - tak widzą nasz system bankowy w Fitch Polska

 Ocena polskiego sektora bankowego jest pozytywna i stabilna - stwierdził w rozmowie z PAP prezes Fitch Polska Piotr Kowalski. Podkreślił, że wyzwaniem mogą być ewentualne problemy z długoterminową płynnością i finansowaniem portfela kredytowego w walucie.

"Sektor bankowy jest przez nas obecnie oceniany w sposób pozytywny i stabilny. Nie widzimy ryzyka po stronie odpływu kapitału ze spółek-córek do spółek-matek. Nie było takiego ruchu w pierwszej fazie kryzysu, nie sądzimy więc, aby nastąpił teraz. Polskie banki są w bardzo dobrej sytuacji" - powiedział w rozmowie z PAP Kowalski

W jego ocenie potencjalnymi problemami dla polskich banków mogą być długoterminowa płynność oraz finansowanie obecnego portfela kredytowego w walutach obcych.

"Jeśli weźmiemy pod uwagę Bazyleę III, to polskie banki nie będą miały problemu z kapitałem, może być ewentualny problem z długoterminową płynnością" - podkreślił Kowalski.

Dodał, że "dzisiaj zatem jedynym wyzwaniem, jaki może się pojawić to ewentualne problemy z finansowaniem obecnego portfela kredytowego w walucie".

"Jeśli nie będzie gwałtownego osłabienia złotego i nie odwróci się sytuacja w Szwajcarii, czyli nie dojdzie tam do podwyżek stóp procentowych, co jest bardzo mało prawdopodobne, to nie powinno być większych zagrożeń" - uważa szef Fitch Polska.

Cóż, wszystko pięknie, ale może pora odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego akurat nasze banki miałyby się ustrzec skutków kryzysu finansowego. Odpowiedź na to pytanie może zabrzmieć przewrotnie – dlatego, że tak naprawdę niewiele znaczą. Jeśli porównamy chociażby aktywa polskich banków w odniesieniu do PKB, to dowiemy się, że Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie. Przypomina się stary skecz Jana Pietrzaka: więc jednak przed Albanią...

 

źródło: PAP